Farnost Poříčí nad Sázavou

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

kostel sv. Václava ve Vranově u Benešova

Počátky obce Vranov sahají pravděpodobně až do 10. století. Lze tak usuzovat z prerománského původu místního kostela. První doložená písemná zmínka o obci Vranov pochází z roku 1352 v "Registrech desátků papežských z diecézí pražských".

Kostel sv. Václava je s největší pravděpodobností jeden z nejstarších předrománských kostelíků a rotund založených v souvislosti s misijním úsilím Slavníkovce sv. Vojtěcha. Vrcholným obdobím kostela svatého Václava byla v 18. století jeho přestavba do barokní podoby. V r. 1905 byl novobarokně upraven, k věži byla přistavěna předsíň a márnice.

Součástí kostela je zvon "Meduný" z doby panování Karla IV., jenž dostal název od zalesněného kopce Meduný, kde jej podle pověsti vyhrabal ze země vepř. K tomuto zvonu přibyl v r. 1659 zvon "sv. Václav" zásluhou knížete Valdštejna z Komorního Hrádku. Za první světové války byl odebrán na válečné účely. V r. 1928 zorganizoval farář P. Václav Poslední zvonovou sbírku, z níž byly pořízeny dva nové zvony - "Svatý Václav" a "Svatý Jan Nepomucký". Ale i tyto byly kostelu odňaty nacistickými úřady za 2. světové války.

K drahocennostem kostela patří též kříž s tělem Páně, věnovaný paní Šteffánnyovou z Podskalí.

Původní prerománská rotunda byla ve 13. stol. při dostavbě podélné lodi ponechána jako sakristie.

Historicky významnou památkou z období středověku jsou gotické dveře. Jsou osazeny na svém původním místě v jižním portálu kněžiště. Pocházejí z druhé poloviny 15. století. Dveře jsou jednoduše sklíženy ze tří silných desek. Kování vybíhá od jednoduchých stěžejových oček do bohatého ornamentálního tvaru, zakončeného heraldickými liliemi. Gotický, tzv. závorkový zámek na vnitřní straně, jehož hlavní části jsou závorka, stavítka a klíč, sloužil k zamykání a odemykání zvenčí. Zevnitř byl zámek ovládán ručně. Podle zpracování a ozdob byl zámek vyroben kolem poloviny 15. století. Vzhledem k tomu, že se na území benešovského okresu našly takové zámky i v dalších obcích, lze usuzovat, že v Benešově nebo okolí byla kovářská či zámečnická dílna, která se touto výrobou zabývala. Původně románský kostel z 1. poloviny 13. stol., jehož sakristie je snad pozůstatkem staršího románského kostelíka z 10. stol., byl r. 1905 upraven novobarokně.

Aktualizováno Pondělí, 27 Září 2010 10:07